9

Şirketler Dijitali Nasıl Etkin Kullanabilirler?

Dijitalin önemi gün geçtikçe artıyor. Şirketler de bu durumun farkında. Bu gelişimden yararlanmak, kendileri için fayda oluşturmak istiyorlar.

Dijitali etkin kulllanmak istiyorlar. Bu sayede satışlarını, bilinirliklerini arttırmak istiyorlar.

Peki bunun bir formulü var mı? Şirketler neler yapmalı?

Şirketler Dijitali Nasıl Etkin Kullanabilirler?

Dijital Konumlandırmayı Doğru Yapmak

Bir şirket dijitali etkin bir şekilde kullanmak istiyorsa, ilk yapması gereken doğru konumlandırmadır. Bunun için öncelikle mevcut durumunu ve rakiplerinin durumunu analiz etmelidir. Daha sonra dijital ile ilgili hedeflerini belirlemelidir.

Hedeflerden sonraki kısım konumlandırmadır.Yapılan analiz ve belirlenen hedefler sonucunda gerekli çalışmalar yapılır ve şirketin dijital konumlandırması yapılırsa, dijitalden daha fazla fayda elde edilebilir.

Düzenli İçerik Üretmek

Son dönemde içerik daha önemli hale geldi. Çünkü şirketler dijitali kullanmaya başladılar. Fakat belirli bir noktadan sonra tek düzeleşmeye, aynı şeyleri söylemeye başladılar. Bunun nedeni ise içerik üretimine dair bir plan ve programlarının olmaması. Bir diğer neden ise içerik üretiminin öneminin  yeterince farkında olmamaları.

İçerik, şirketlerin dijitaldeki en önemli silahlarından biri. İçerik, şirketlerin kendilerini anlatmalarını, ifade etmelerini sağlıyor. Aynı zamanda kendilerini tekrar eden rakiplerinden sıyrılmalarına yardımcı oluyor.  İçerik üretimini sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız bu konu ile ilgilenen insanlarla çalışmanızı öneririm.

Şirketinizin içinde içerik üretimi yapabilecek kapasitede insanlar varsa, onları bu işe kanalize edebilirsiniz. Eğer yoksa, bu konuda işinin uzmanı insanlardan danışmanlık almanızda fayda var.

Dijital Pazarlama Eğitimi

Seo’ya Önem Vermek

Seoyu arama motoru optimizasyonu olarak tanımlayabiliriz. Seo sayesinde internet sitenizi arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede  sektörünüzle ilgili kelimelerde daha ön sıralarda çıkabilirsiniz. Bu insanların size daha kolay ulaşmasını sağlar. İnsanların tercih ettikleri bir şirket haline gelebilirsiniz.

Seo kısa vadeli değil uzun vadeli bir yatırımdır. O yüzden bu iş için çaba sarf etmeniz, gerekli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Önemli bir detayı da belirtmekte fayda var. Arama motorlarında üst sıralarda üst çıkarmak vaadiyle şirketleri kandıran, arama motorlarının uygun bulmadığı yollardan çalışmalar yapan insanlar var. Bu konuya da özellikle dikkat etmek gerekiyor. Seo belirli süre ve emek isteyen bir çalışma.

Bu konuda hassas olmanız daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google Adwords’ü Etkin Kullanmak

Arama motorlarında öne çıkmak, belirli kelimelerde üst sıralarda çıkmak çok avantaj sağlıyor.

Peki dijital konusunda çalışmalara  yeni başladıysanız, kelimelerde henüz öne çıkamıyorsanız ne yapabilirsiniz?

Bu durumda Google adwords reklamı vermek daha faydalı olabilir. Sektörünüz için önemli kelime ve kelime gruplarında google reklamı verebilirsiniz. Bu sayede normal şartlarda çıkamadığınız kelimelerde görünür olabilir, daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Email Pazarlama

Yapılan araştırmalara göre mevcut müşterilerinize yeni bir ürün satmak, yeni bir müşteri edinmekten çok daha kolay. Fakat maalesef birçok şirket bu konuya gerekli önemi vermiyor.

Müşterilerin verileri düzenli şekilde tutulmuyor. Bu verilerle gerekli çalışmalar yapılmıyor.

Email ürünlerinizi anlatmanız, kendinizi hatırlatmanız, yeni müşteriler edinmeniz için etkili bir yol. Bu konuda düzenli çalışma yapılırsa, iyi sonuçlar alınabilir.

Email pazarlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken konular var:

1) Mailin içeriği, kullanılan görseller ve  metinlerin uyumlu olması

2) İçeriğin ilgi çekici ve fayda sağlayıcı olması

3) Gönderilecek mail listelerinin güncel olması

4) Mail gönderim saatlerinin kullanıcıların yoğun kullanım saatlerine denk gelmesi

5) Yapılan çalışmanın sonuçlarının analiz edilmesi.

 

Şimdilik burada bırakalım. Başka bir yazıda bu konuya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)