yöneticileronlineitibarsite

Yöneticiler Online İtibarları İçin Neler Yapmalı?

Online itibar, kişi ya da marka hakkında dijital izlerin toplamıdır.

Online itibar, kişiler ve şirketler için oldukça önemlidir. İnsanların saygısını, beğenisini etkiler. Hakkınızda bir fikre ulaşmalarını kolaylaştırır.

Bugün, yöneticilerin online itibarları hakkında yazmak istiyorum. Online itibar, yöneticiler tarafında, yeterince anlaşılmış durumda değil. O yüzden bu konuda biraz daha detay vermek istiyorum.

İlk aşamada yöneticiler açısından online itibara bakalım:

Yöneticiler açısından online itibar nedir?

1.Arama Motorları:Arama motorlarında adınızı ve soyadınızı yazdığınızda çıkan olumlu ya da olumsuz tüm sonuçlar itibarınızı oluşturur. Online itibarınız çoğu zaman bu kutuya bağlıdır.

2.Haber Siteleri: Sizinle ilgili çıkmış tüm haberler online itibarınızın bir parçasıdır.

3.Sosyal Ağlar:Sosyal ağlardaki profillerinizin yapısı, paylaşımlarınız, sizinle ilgili yazılmış yorumlar online itibarınızla ile ilgilidir.(Önemli bir not: Dijitalde hiçbir şey silinmiyor. Dijitaldeki izleriniz kalıcıdır.)

4.Web Sitesi:Web siteniz varsa, sitenizdeki tüm yazılarınız ve paylaşımlarınız online itibarınızı oluşturur.

5.Forumlar ve Sözlükler:Sizin yazdığınız veya hakkınızda yazılan her cümle online itibarınızı oluşturur.

Daha fazla madde ekleyebiliriz. Fakat ilk aşamada yukarıdaki maddeler yeterli olacaktır.

 
Online İtibar için ne yapmalıyız?

1.Stratejinizi Belirleyin: Dijital dünyada neden varsınız? Nasıl bir konumda olacaksınız? Kimlere hitap ediyorsunuz? Sizin hakkınızda ne düşünmelerini istiyorsunuz? Online itibarınızı inşa ederken, neleri yapmamanız gerekiyor? Bu soruların cevaplarını belirlemeli ve çalışmalarınızı bu cevaplar doğrultusunda yapmalısınız.

İçerik stratejiniz olmalı. Hangi konularda yazılar yazacaksınız. Paylaşımlarda hangi noktalara ağırlık vereceksiniz? Kullanacağınız sosyal ağlar hangileri? Sosyal ağ özelinde ne yapacaksınız?

İçerik stratejinizi belirlemek, atacağınız adımları sağlık atmanızı sağlayacaktır. Strateji olmadan yola çıkmak, belirsizliğe adım atmaktır.

Strateji noktasında kendinizi yetersiz hissederseniz, dijital koçluk almanızı öneririm.

2.Web Siteniz Olmalı: İnsanların sizinle ilgili tüm bilgilere tek bir kaynaktan ulaşabilmesi açısından web siteleri çok önemli. Web siteniz kendinizi daha doğru ve iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.

İsminiz ve soy isminiz ile ilgili domain boştaysa, mutlaka almalısınız. Online itibarınız açısından bu domain oldukça önemlidir.

Web sitenizin adı; isim ve soy isminizden oluşursa, sizinle ilgili yapılan aramalarda ilk sırada çıkması muhtemeldir. Bu da büyük bir avantaj sağlar.

3.Sosyal Ağlarda Aktif Olmalısınız: Dünya, her geçen gün küçülüyor. Bağlantılı hale geliyoruz. Bu durum networking ve online itibar açısından çok önemli. Eskisinden daha fazla insan tanıyoruz, bizi tanıyan insan sayısı artıyor.

Sosyal ağları aktif olarak kullanırsanız, karşınıza birçok yeni fırsat çıkacaktır. İnsanlar sizi daha yakından tanıyacaklar. Sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir. Bu da size yeni kariyer imkanları sağlayabilir.

İnsan kaynakları departmanlarının birçoğu , bir yönetici almadan önce yöneticilerin sosyal ağlardaki profillerini de kontrol ediyorlar. O yüzden yaptığınız paylaşımlar sizi yansıtmalı. Kendinizle ilgili olumlu bir izlenim oluşturmalısınız.

4.Uzmanlığınızı Vurgulayın: “ Çok aslında, azdır. ” Dijital için de bu durum geçerlidir. Çok şey paylaşmanız, her konu hakkında yazmanız önemli değildir. Asıl önemli olan uzmanlığınızı vurgulamaktır. Kendi alanınızla ilgili donanımınızı ve uzmanlığınızı gösterebilmektir.

Uzmanlığınızı vurgulayabilmek için, kendi alanınızla ilgili yazılar yazmalı, paylaşımlarda bulunmalı, insanlar için faydalı bilgiler sunmalısınız. Bu konuda emek vermeniz, kendi alanınızda öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Uzmanlığınızı vurgulamak için blogunuz ve sosyal ağlardaki hesaplarınız önemli iki bileşendir.

5.Dijital Kaynaklarda Yazın: Alanınızla ilgili web siteleri, bloglar, forumlarda da yazılar yazabilirsiniz. Paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yaptığınız bu çalışmalar kendi alanınızla ilgili aramalarda çıkmanızı ve sizinle ilgili daha fazla insana ulaşmanızı sağlayabilir.

Online itibarınızı inşa etmek ve korumak için aktif olmalısınız. Aksi takdirde arama sonuçlarında karşınıza sürprizler çıkabilir. Kariyer yolunuzda beklenmedik aksilikler yaşayabilirsiniz.

Online itibarınızı sağlıklı bir şekilde inşa etmek ve muhafaza etmek kariyeniz açısından akıllıca bir hareket olacaktır.

http://markafikirleri.com

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)