keys-unlock

Networking Neden Önemlidir?

Networking kelimesini bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmaya olarak tanımlıyorum. İş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan networkingin önemi her geçen gün artmakta. Bu önem hem şirketler için hem de bireyler için geçerli.

Networking kavramı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlansa da aslında aktif olarak kullanıyoruz. Yaptığımız işlerde, sosyal ilişkilerimizde networking önemli bir yer tutuyor.

Networking neden önemlidir?

Bağlantılarımız kadar güçlüyüz

1967 yılında Stanley Milgram tarafından bir teorem ortaya atıldı. Bu teoreme göre herkes birbirine altı kişi uzaklıkta. 6 aşamadan sonra herkes birbirini tanıyor. Bu teoremin en fazla geçerlilik kazandığı günleri yaşıyoruz.

Sosyal medyanın etkisiyle aslında birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu  görüyoruz. Bağlantılarımız, ağlarımızı, ortak tanıdıklarımızı daha net görüyoruz. Bu da networkingin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada önemli bir detayı da eklememiz gerekiyor. Bağlantılarımız hayatımızı ciddi oranda etkiliyor. Yani geçmiş başarı ve başarısızlıklarınızı incelediğinizde çevrenizdeki insanların etkisini net bir şekilde görüyorsunuz. İstesek de istemesek de çevremiz hem başarımızı hem de hayat kalitemizi etkiliyor. Bu yüzden kimi tanıdığımız, kimle bağ kurduğumuz hayati derecede önemli.

İnsanlardaki genel eğilim yaptıkları işlerde ilk başlarda en yakınlarına gitmektir. Bir iş yapacağınız zaman o işi yapabilecek insanları araştırırken ilk önce tanıdıklarınızdan başlarsınız. Bu hepimiz için geçerli. İşte bu yüzden bağlantılarımız kadar güçlüyüz. Bağlantılarımız hayatımızı kolaylaştırıyor. Daha fazla iş yapmamızı ve daha iyi yerlere gelmemizi sağlıyor. O yüzden bağlantılarımız hayatımız için çok önemli.

Networking güven verir

Networkingin en önemli faydalarından biri karşı tarafa güven vermesidir. İş hayatında ve sosyal hayattaki ilişkilerin temelinde güven faktörü yatar. İnsanlar ilk başta güven problemini aşmaya çalışırlar. Güvendikleri insanlarla daha rahat çalışırlar. Daha iyi sonuçlar elde ederler.

Networking sayesinde güven sorununu aşarsınız. Tanıdığınız insanlar size başkalarına referans olarak gösterirler. Siz başkalarına referans olursunuz ve iletişiminiz daha güçlenir. Güven üzerine kurulan ilişkiler daha sağlam ve uzun soluklu olur.

Networking vizyon katar

Çevremizdeki insanlar, iletişim içinde olduğumuz insanlar vizyonumuzun önemli bir kısmını oluşturur. Biz onlardan etkileniriz, onlar bizden etkilenir. Bu şekilde bir vizyon alışverişi yapmış oluruz.

Çevremizdeki insanlar sayesinde yeni şeyler öğrenir, yeni şeyler duyarız. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluruz. Bir işin nasıl daha kolay yapılacağını öğreniriz. Hayata bakış açımız ve vizyonumuz genişler. Tabii çevremizdeki insanlar donanımlı, kendi geliştirmiş insanlardan oluşuyorsa bu geçerlidir. Tersi durumda çevremizdeki insanlar bizi kötü etkiler. Belki de birçok hata yapmamıza neden olurlar. O yüzden çevremizdeki insanları iyi seçmeli ve doğru insanlara emek vermeliyiz.

Networking güvende hissettirir

Networking karşı tarafa güven vermesinin yanında insanı güvende de hissettirir. Bağlantılarınız güçlü ve doğru insanlarsa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bir projeye başladığınızda, bir karar verdiğinizde adımlarınızı güvenle atarsınız. Çünkü bir sorun yaşadığınızda size yardım edecek, destek olacak insanlar vardır.

Bir karar verirken kime danıştığımız o kararın kalitesini önemli oranda etkiler. Doğru insanlar doğru şekilde yönlendirirler. Ve genelde kararların sonuçları isabetli olur. Doğru kişilerle kurulmuş bağlantılar insanın elini güçlendiren geleceğe güvenle bakmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Networking süreçleri hızlandırır.

Bir işe,  projeye başladığınızda bağlantılarınızın gücü o projenin bitiş süreci için önemli bir göstergedir. Bağlantılarımız, tanıdığımız insanlar sayesinde birçok sorunu daha hızlı çözeriz. Kararlarımızı daha hızlı alırız. Bir konuda sorun yaşadığımızda çevremizde bize destek olabilecek insanları görürüz. Bu da sorunların daha hızlı şekilde çözülmesini sağlar.

Networking güncel tutar

Her insan ayrı bir dünyadır. Dinlemeyi bilen, farkındalık sahibi insanlar her tanıştıkları insandan yeni şeyler öğrenirler. İnsanlarla sürekli etkileşim içindeyiz. Bu etkileşim sayesinde sürekli yeni bilgiler duyuyoruz. Yeni konular öğreniyoruz. Bu da gelişmeleri daha yakından takip etmemizi sağlıyor.

Dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Bu değişime uyum sağlamak için networking önemli bir araç. Networking sayesinde gelişmeleri takip ediyoruz. Biz bir konuyu gözden  kaçırsak bile bir arkadaşımızın bilgi vermesi ile o konuda fikir sahibi olabiliyoruz. O yüzden doğru şekilde yapıldığında networking insanı güncel ve canlı tutan, tazeleyen önemli bir faaliyettir.

İnsan sosyal bir varlık. Ve en önemli ihtiyaçlarından biri de sosyalleşme. Sosyalleşme sayesinde hayatını devam ettirip, işlerini gerçekleştirir. Tüm bu süreçlerde networking kavramının önemi ortaya çıkıyor. Tanıdığımız insanlar bizi önemli oranda etkiliyor. O yüzden çevremizdeki insanların kalitesi hayatımızın kalitesini önemli oranda etkiliyor.

Başarılı  ve mutlu olmak istiyorsak çevremizdeki insanları özenle seçmeli. İlişkilerimizi güçlü tutmalıyız. Çevremize dikkatle baktığımızda başarılı insanların çevrelerinde başarılı insanların olduğunu görürüz. Başarısız insanların arkadaşları, çevrelerindeki insanların çoğu da başarısızdır. Ve bu durum tesadüf değildir.

 

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)