Müşteriyi Etkilemek

Müşteriyi Nasıl Etkileriz?

Markaları, ayakta tutan müşterileridir. Onlara güç verir, hayatta kalmalarını sağlarlar. Karlı ve sürdürülebilir olmanızın kaynağını oluştururlar.

Müşterisinden bağımsız hiçbir marka başarılı olamaz. Bir marka müşterisine rağmen ayakta kalamaz. Müşteri değişir ve farklılaşırken, marka da değişmek zorundadır. Aksi takdirde oyunun dışında kalır.

Bu konuda 2 ibret verici örnek hemen aklımıza geliyor: Kodak ve Nokia. Bu iki marka müşterilerine uyum sağlamak, onlara önderlik etmek yerine kendi bildikleri yoldan gitmeyi tercih ettikleri için kaybettiler.

Peki markalar müşterilerini etkilemek için neler yapabilirler?

Müşteri araştırması yaptırın

Müşterinizi yakından tanımanızı sağlayan en önemli unsurlardan biri, derinlemesine araştırmalar yaptırmaktır. Bu araştırmaların psikolojik bağlantıları da öne çıkaran özellikte olması önemlidir. Çünkü çoğu zaman müşterinin ne söylediğinden çok neyi sakladığı, paylaşmadığı önemlidir.

Müşteriniz, bağ kurmak istediğiniz, ürün ya da hizmet sunduğunuz kişilerdir. Bu kişileri ne kadar yakından tanırsanız, etkileme ihtimaliniz  o oranda artacaktır.

Araştırma konusunda uzmanlaşmış çok iyi şirketler var.  Herhangi bir kampanyadan, iletişim stratejisinden önce müşteriniz hakkında iyi bir araştırma yaptırmanız çok kıymetlidir. Yaptırdığınız araştırmaya göre çalışmanızı kurgularsanız, sonuç almanız çok daha kolaylaşacaktır.

Nabızlarını iyi tutun

Marka ile müşteri senkron halinde ilerlediğinde etkili sonuçlar ortaya çıkıyor. Müşteri ya da marka bu senkronu bozduğunda, etkileşim zayıflıyor, bağlılık azalıyor.

Müşterinizi yakından tanımak kadar, nabzını tutmak da çok önemlidir.Aslında, marka yöneticileri bu açıdan oldukça şanslılar. Teknolojinin de etkisiyle, müşterinizin nabzını sosyal medya aracılığıyla kolaylıkla tutabiliyorsunuz.

Monitoring uygulamaları ile müşterilerinizin neler konuştuğunu, ilgi alanlarını, eğilimlerini takip edebiliyorsunuz.

Nabızlarını iyi tuttuğunuz sürece, müşterinizi etkilemeniz kolaylaşır.

Güncel olun

Bir markanın kalıcığını etkileyen en önemli unsurlardan biri, güncel olmasıdır. Dünyadaki değişimleri, trendleri ve bunların müşteriniz üzerindeki etkilerini takip etmiyorsanız, müşterileriniz elleriniz arasından kayıp gidebilirler.

Beynin çalışma sisteminde enteresan bir nokta var: Bir yandan alışkanlıklarından ayrılmak istemezken, diğer yandan da yeniliklerden besleniyor. Bu durum markalar açısından önemli bir şans noktası oluşturuyor.

Markanız güncel olup yenilikler sunduğunda, müşteriniz hem alışkanlıklarından vazgeçmemiş olacak, hem de yeniliklerden beslenmiş olacak.

Güncellik, bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacaktır.

Müşteriniz ile birlikte geliştirin:

Yapılan araştırmalar, insanların süreçlerinde katkı sağladıkları markalara daha bağlı olduklarını gösteriyor. Mesela, Lego‘yu ele alalım. Aslında yaptığı şey, sizin yaratıcılığınızı göstermeniz için bir platform sunmaktır.

Lego örneğinde, onun size sunmuş olduğu platformda aslında kendinizi gerçekleştiriyorsunuz. Marka ile birlikte ürünü geliştirmiş oluyorsunuz. Ve markaya bağlılığınız artıyor.

Birlikte geliştirme konusuna verilebilecek iyi bir örnek de; Starbucks.

My Starbucks İdea sitesinde Starbucks için binlerce yenilikçi ve geliştirici fikir var. Ve müşteriler bunu yapmayı gönülden istiyorlar. Yani önemli olan birlikteliği oluşturacak yapıyı kurmak, bunu kurunca müşterileriniz sizi keyifle destekleyecekler.

İlham verin

İlham verin dediğinizde, bu kavram bazı insanlara için süslü ve içi boş geliyor. Çünkü kötüye kullanım örneklerinin çok olması, etkisini azaltıyor. Fakat ilham veren markalar, kalıcı oluyorlar, iz bırakıyorlar.

Apple, müşterisinin hayalinin ötesinde yenilikler yaparak ilham verme noktasında güçlü bir örnek oldu. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline geldi. Teknolojinin, insanların hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına dair, güçlü bir yapı oluşturdu.

Google, bilgiye kolay ulaşım konusunda ilham kaynağı oldu. İnsanların bilgi ve tecrübelerine inanılmaz katkılar yaptı. Dünya çapında iz bırakan bir marka haline geldi.

Facebook, sosyal hayatlarımızı sanal dünyaya taşıdı. Yeni bir paradigma yarattı. Dijital ve sosyal hayatı birleştirerek, kullanıcıları için bir ilham kaynağına dönüştü.

Bu örnekleri arttırabiliriz. Fakat bir noktanın altını çizmemizde fayda var. Müşterisine ilham kaynağına dönüşen markalar, dünya çapında başarılar yakalıyorlar. Dünyayı değiştiriyorlar. O yüzden ilham verirseniz, müşteriniz size karşılığını fazlasıyla veriyor.

Müşterinizle anlamlısınız; önemli bir noktaya değinerek bitirelim. Hiç istisnasız hangi marka olursa olsun, müşterisi olmadan, onun için para ödeyen veya ona para kazandıran kitleler olmadan ayakta kalamaz.

Markalar tarihi, müşterisini etkileme gücünü kaybettiği için , bazı markaların nereden nereye geldiğini yazıyor.Müşteriyi etkilemek marka için en önemli  faaliyetlerden biri, bunda başarılı olmadığınızda hayatta kalmanız için bir sebep kalmamış oluyor.

 

 

 

 

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)