musteri-ziyaretleri-neden-onemlidir

Müşteri Ziyaretleri Neden Önemlidir?

İş hayatında rekabet her geçen gün artıyor. Müşteri sadakati azalıyor. Alternatifler çoğalıyor. Satış yapmak zorlaşıyor. Bu sürece uyum sağlayabilen markalar ayakta kalabiliyor. Uyum sağlayamayanlar ise kaybediyorlar.

Değişime uyum sağlamak ve değişimi yakalamanın sırrı müşteride saklıdır. Değişimi yöneten de, farklılaştıran da müşteridir.

Pazarlama uzmanları müşterileri analiz etmeye, ihtiyaçlarını tespit etmeye çalışırlar. Çünkü müşterinin neden hoşlandığını bulurlarsa işleri çok kolaylaşır. Neyin sattığını önceden görebilmek, ayakta kalmanın en önemli şartlarından biridir. Bunu yakalamanın ise kolay bir yolu var: Müşteri ziyaretleri.

Birçok şirket araştırma çalışmalarına, fokus gruplara ciddi paralar harcıyorlar. Fakat önemli bir detayı atlıyorlar. Gerçek, havalı power point sunumlarda değil, müşteride saklı. Onu bulabilmek için müşteriye yakın olmanız onun ihtiyaçlarını tespit etmeniz gerekiyor.

Satış ve pazarlama uzmanlarına müşteri ziyaretleri önemli mi diye sorsak neredeyse hepsi, çok önemli diyecekler. Ama en son ne zaman müşterinizi ziyaret ettiniz desek, sadece bu alanda başarılı olan insanlar yakın tarihleri duyarız. Peki neden? Cevap basit, müşterilerimiz her zaman aklımıza gelmiyor. Bazı dönemlerde geliyor. Bu dönemler:

    1) Tahsilat dönemleri: Müşterilerin en çok akla geldiği dönem. Tahsilat dönemlerinde müşteriler önemli ve değerli hale geliyor. Bu dönemlerde daha fazla üstüne düşülüyor. Bu dönem geride kaldığında eskisi gibi davranmaya devam ediyorlar.
    2) Satış baskısı yaşandığında: Satışları arttırmamız gerekiyorsa, müşterileri aramaya başlıyoruz. Aylardır aramadığımız bir müşterimizi satış dönemi arıyoruz. Konuşmanın 3 cümlesinden sonra ise satış yapmaya çalışıyoruz.
    3) Satışlar azaldığında: Satış tablolarında gördüğümüz azalmalar bizi harekete geçiriyor. Müşterilerimiz sığındığımız limanlar oluyor. Çoğu zaman ihtiyaçları olmayan bir ürünü  satmak için, onları zorlayabiliyoruz.

Müşteri ziyaretleri neden önemlidir?

1. İnsanlar kendilerine yakın hissettikleri insanlardan alışveriş yapmak isterler.  Çünkü yakın hissetikleri insanlara daha fazla güvenirler. Müşteri ziyaretlerinizi düzenli yaparsanız müşterileriniz ile aranızda bağ güçlenir. Kendilerini size daha yakın hissederler.

2. Müşteri ziyaretlerini düzenli yapar ve müşterilerinizin fikirlerini almaya çalışırsanız, önemli bilgiler öğrenirsiniz. Müşteriler eksiklerinizi sizden daha iyi bilirler. Rakiplerinizi sizden daha iyi tanırlar. Bu bilgilere ulaşma hem ücretsiz hem de paha biçilemezdir. Ayrıca müşteriler fikirlerini dinlediğinizi görürlerse, kendilerini daha değerli hissederler. Size olan saygıları artar.

3. Müşteriler geleceğe dair ipuçlarını verebilirler. Müşterilerin ihtiyaçlarını iyi anlamak ve beklentilerinin farkında olmak şirketinizi geliştirecektir. Çünkü hangi işi yapıyor olursak olalım, asıl hedefimiz müşteriyi memnun etmektir. Şirketin en üstündeki kişinin de daha alt kademelerindeki kişilerin de asıl amacı budur.

Müşteri ziyareti çok önemli fakat ihmal edilen bir konu. Şirketlerin güç kaynakları hayatta kalma nedenleri müşterileriyken, onları ihmal etmek çok büyük bir hatadır.

Müşterimizi ziyaret edip onun beklentilerine cevap vermek bize güç verecektir. Çünkü bir markayı güçlü kılan müşterileridir.

Müşterileri çıkarın, marka içi boş bir kavramdır.

 

 

 

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)