İşveren markası hangi özelliklere sahip olmalıdır?

İşveren Markası Nedir?

İnsan kaynakları alanındaki son dönemdeki önemli gelişmelerden biri “ işveren markası ” kavramıdır. İşveren markası, Simon Barrow tarafından ortaya atılmış bir kavramdır.

Barrow, işveren markası kavramını; işverenin sunduğu ekonomik, psikolojik ve fonksiyonel faydaların toplamı olarak ifade ediyor.

Son dönemde iş dünyası için en değerli ve en kıt kaynak, insan kaynaklarıdır. Her geçen gün nitelikli insan kaynaklarına ulaşım zorlaşmaktadır. Ayrıca, şirketlerin nitelikli çalışanları elde tutması da giderek zorlu bir sınava dönüşmektedir.

Şirketlerin bu zorlu sınavdan başarılı çıkması için, kendilerini insan kaynakları konusunda markalamaları gerekiyor. İşveren olarak kendinizi farklılaştırmaz ve öne çıkarmazsanız, nitelilkli insanları kendinize çekemiyorsunuz.

Nitelikli çalışanlarını kaybeden markaların niteliği de azalıyor. İnsan kaynağının niteliği, markayı doğru orantıyla etkiliyor.

İşveren markası, markalaşma ile çok benzer bir süreçtir. İyi olmanız, fayda sağlamanız, ,iyi hissettirmeniz şarttır. Bunları yapmanız yetmez. İyi anlatmanız, güçlü bir algı oluşturmanız ve çalışmalarınızla bu algıyı beslemeniz gerekir.

İşveren markasında, işvereni, öne çıkarır, rakiplerinden farklılaştırmaya çalışırsınız. İşvereni marka haline getirmeye, markalamaya çalışırsınız.Temel amacınız, nitelikli ve az olan insan kaynaklarını etkilemektir. Onların dikkatini çekmek, tercih edilebilmektir.

İşveren markası, bir markanın başarılı olması için en önemli faktörlerden biridir. Çünkü bir markayı gerçek anlamda başarılı kılan yegane unsur çalışanlarıdır. Yani sadece paranız, makinalarınız, binalarınızla marka olamıyorsunuz. Sizi marka yapabilecek en önemli unsur, doğru ve güçlü bir ekiptir.

İşveren markası konusunda kritik faktörler:

1. İşveren markası, insan kaynakları önderliğinde yürütülecek bir çalışmadır. Fakat tüm departmanların bağlantılı hale gelmesi sağlanmalıdır. Sadece insan kaynakları departmanın çabası ile başarılı olunması mümkün değildir.

2. İşveren markasında, yönetim en kritik role sahip unsurdur. Yönetim, işveren markası olmak için çaba sarf etmiyorsa, ik ne yaparsa yapsın başarılı olamaz.

3. İşveren markasında, iç müşterimiz çalışanlarımızdır bakış açısı çok doğru değildir. Çünkü bu kavramda çalışan, müşteriden daha önemli bir konumdadır. Sadece karar veren, seçen değildir. Aynı zamanda markanın oluşmasını sağlayandır. Çalışanı iç müşteri gören bakış açısından bir an kurtulmamızda fayda var.

4. İşveren markası, insan kaynakları politikalarınızın her adımı ile bağlantılıdır. Yaptığınız, yapmanız gereken ve yapmadığınız tüm aksiyonların toplamını kapsar. Maaş zamlarındaki tutarlığınız, çalışana saygınız, adaletli olmanız gibi birçok faktör, işveren markasının çok önemli parçalarıdır.

5. İşveren markanız her gün test edilir. Çalışan politikanız ve yaklaşım tarzınız her gün sınavdan geçer. Çalışanlar hergün işveren markanıza yeniden bakarlar. Bazen içlerinde biriktirler. Bazen de başkalarına aktarırlar. Bu süreç her gün her saat tekrar edilir.

6. İşveren markası olabilmek için farklılaşmak çok kritiktir. Herkesin verdiği temel hakları vererek, standart maaş politikaları uygulayarak işveren markası olamazsınız.

7. Sadece para ile, işveren markası olamazsınız. Nitelikli insan kaynağı aranan bir kaynaktır. Talep fazla, arz azdır. Yani daha fazla maaş vermek tek başına yeterli değildir. İyi çalışan her yerde iyi maaş alır. İşveren markası için daha ötesine geçmeli, bu insanları etkilemenin yollarını bulmalısınız.

8. İşveren markasında en önemli unsurlardan biri, doğru ekiptir. Bu konuda markalaşabilmek, doğru ekibin inşa edilmesi ile mümkündür. Doğru bir ekip olmadıktan sonra yaptığınız tüm çalışmalar anlamsız kalacaktır.

9. İşveren markası, uzun soluklu bir yolculuktur. Bu çalışmalara başlamak için bir başlangıç noktanız olabilir. Fakat bitiş noktası yoktur. Her gün işveren markanız için çaba sarf etmeye devam etmeniz gerekir.

10. İşveren markası, bir markanın itibarı açısından da çok değerli bir kavramdır. İşveren markasına yatırım yapmış ve bu konuda öne geçmiş şirketler, rakiplerinin önüne geçebilirler. Insanların gözünde daha değerli ve itibarlı hale gelirler.

İşveren markası, tüm şirketlerin zaman ayırması, önem vermesi, emek harcaması gereken çok önemli bir konudur. Nitelikli insan kaynağı kısa vadede artmayacaktır. O yüzden işveren markası olmazsanız, her geçen gün kan kaybedeceksiniz. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde işveren markası çalışmalarına başlamanızda, öncelik listenizde en üstlere koymanızda fayda var.

İşveren markası sürecine ne kadar geç başlarsanız, sonrasında o kadar üzülebilirsiniz. Bu süreci anlamlı hale getirmek, önem vermek, gerekeni yapmakta hepimizin sorumluluğu var. Bu sorumluluğu yerine getirmek, markamız açısından. geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak önemli unsurlardan biri olacaktır.

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)