İşveren markası oluşturmak için yapılması gerekenler

İşveren markası nasıl olunur?

İşveren markası olmak, markalar için çok önemli bir konu. Nitelikli çalışanları, bir anlamda sektörün yıldızlarını çekmenin yolu, işveren olarak marka haline gelmekten geçiyor.

İşveren markası olduğunuzda, markanızın etki gücü ve itibarı artıyor. Çalışan devir hızınız düşüyor, çalışan bağlılığınız artıyor. İnsan kaynakları maliyetleri azalmış oluyor. Aynı zamanda şirketin iç huzuru da artıyor.

İşveren markası güçlü olan yapılarda, çalışan değişim hızı düşüktür. İnsanlar kendilerini daha güvende hissederler. Dedikodu oranı azalır. Şirketin iç mutluluk oranı artar. İşveren markası olmayı başarmış, şirketlerle ilgili yapılan araştırmalar bunu destekliyor.

Peki nasıl işveren markası olacağız? Gelin birlikte bakalım:

1.Strateji ve yol haritası:
İşveren markası olabilmek için bir strateji ve yol haritasına ihtiyacınız var. Çünkü işveren markası olma süreci, büyük bir puzzle yapmaya benziyor. Büyük resme hakim olmadan, parçaların nereye yerleşeceğini iyi bilmeden puzzle tamamlanmayacak. Puzzle tamamlamayı şansa bırakmak istemiyorsanız, bir stratejiye sahip olmanız lazım.

İşveren markanız için stratejinize sadık kalmalı ve yol haritanızdaki görevleri düzenli olarak yerine getirmelisiniz. Strateji ve yol haritası, çalışanların, neyi neden yaptığınızı anlamasını da kolaylaştıracaktır. Fakat strateji ve yol haritası tek başına yeterli değildir. İyi uygulanmadığında hiçbir anlam ifade etmez.

 

2.Yönetimin Sorumluluğu
İşveren markası olma sürecinde en önemli sorumluluk, insan kaynakları departmanında değildir. En önemli sorumluluk, üst yönetimdedir. Üst yönetim işveren markası olmaya karar verir, sürecin gereklerini yerine getirirse, başarılı olma ihtimali artar.

Dünyanın en iyi insan kaynakları departmanı dahi, yönetim desteğini arkasına almadan işveren markası sürecinde başarılı olamaz. Üst yönetim işveren markası sürecinde sürekli en önde olmak zorunda değildir. Fakat sürecin yapıtaşlarını oluşturmak, verilen kararlarda tutarlı olmak, insanların bu sürece inanmasını sağlamak üst yönetimin sorumluluğundadır.

Üst yönetim işveren markası sürecinde sorumluluğunu yerine getirir, destekleyicisi olursa, insan kaynakları departmanının işi çok kolaylaşır. Fakat aksi durum, işi içinden çıkılmaz bir hale getirir.

 

3.İçeriden Dışarıya Markalama
İşveren markası süreci, içeriden dışarıya doğru işlemelidir. Yani sürecin asıl yapıtaşı, şirketinizin çalışanlarıdır. Markalama sürecinde en önemli destekçileriniz onlar olacaktır.

Bazı markalar bu süreci dışarıdan içeriye doğru tasarlamaya çalışıyorlar. Bu da başarısızlığa neden oluyor. İşveren markanızı dışarıya çok iyi anlatabilirsiniz, fakat çalışanlarınız içeride mutsuz ise, süreç çalışmaz.

Sosyal medya ve dijital ile hepimiz birbirimize bağlıyız. Çalışanlarınız mutsuz ise, bunu gizlemeyi başaramazsınız. O yüzden işveren markası sürecinizi, içeriden dışarıya doğru yürütmenizde fayda var.

Çalışanlarınız sizden memnun, işlerinde mutluysa sizi anlatmaya gönüllü olacaklardır. Bir çalışanın başka bir arkadaşına sizi olumlu anlamda anlatması, sizin kendinizi anlatma çabanızdan çok daha değerlidir.

 

4.İşveren Markası İletişimi
İşveren markası ile ilgili çok güzel çalışmalar yapabilirsiniz. İnsan kaynakları politikanız başarılı olabilir. Fakat işveren markası olabilmek, bunu çok iyi anlatabilmeyi de içerir.

İşveren markası ile ilgili yaptıklarınızı çalışanlarınıza ve potansiyel çalışanlarınıza iyi anlatmalısınız. Bunun için süreçteki tüm materyallerin iyi tasarlanması, mesajların doğru kurgulanması, mecralara göre iletişim planlarının yapılması gerekir.

Yaptığınız çalışmalarla ilgili, çalışanlarınızla, iç ekranlarda, mail çalışmalarınızda, intranette, panolarınızda, özünde tüm iletişim çalışmalarınızda belirli bir bütünlük ve tarza sahip olmalısınız. Aksi takdirde akılda kalıcılık, olumlu bir imaj oluşturma konularında sorun yaşarsınız. Aynı şekilde, potansiyel çalışanlarınıza ulaşacağınız tüm mecralarda, bir bütünselliğe sahip olmalısınız. İletişimde karmaşa, sürecin başarısına sekte vurabilir.

 

5. “Mış” Gibi Olmaz
Doğan Cüceloğlunun, ülkemize kazandırdığı “mış gibi ” kavramı işveren markasında çok önemlidir. İşveren markası çalışması, “mış” gibi yapılamaz. Yani göstermelik olarak, yapmış olmak için yaparsanız başarısız olursunuz.

Başarılı olmak için işveren markası sürecinin hakkını vermelisiniz. Üzerinize düşen sorumluluğu içtenlikle yerine getirmelisiniz.

İşveren olarak çalışanlarınıza olan sorumluluğu yerine getirmiyorsanız, işveren markası olma şansınız yoktur. Bu süreç emek vermeden, adaletli olmadan, tutarlı olmadan başarılı olunabilecek bir süreç değildir.

 

6. Süreklilik Esastır
İşveren markası olmak için istikrarlı olmanız şarttır. Çünkü işveren markası süreci 1 yıl yapıp, sonra kenara bırakabileceğiniz bir süreç değildir.

İşveren markasında başarılı olmak için sürekliliği esas almalısınız. Yaptığınız tüm çalışmaları uzun soluklu planlamalısınız. Yaptığınız çalışmalar bir bütünlük içinde, birbirini tamamlar şekilde ilerlemelidir.
İstikrarlı olursanız, rakiplerinizden sıyrılmanız, farklılaşmanız, insanların zihninde yer etmeniz kolaylaşacaktır. Süreklilik, işveren markasının en önemli unsurlarından biridir.

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)