bazi-sirketler

Bazı Şirketler Neden Markalaşamıyor?

Markalaşmak, bir şirkete itibar, güç ve kalıcılık sağlıyor. Şirketi diğer rakiplerinden ayırıp özel bir yere oturtuyor. Bu yüzden şirketler de markalaşmayı önemsiyor, istiyorlar. Markalaşma konusunda çalışmalar yapıyorlar. Fakat bu yapılan çalışmaların çoğu sonuçsuz kalıyor. Şirketlerin birçoğu markalaşamıyor. Peki neden? Şirketler neden markalaşamıyor? Birlikte inceleyelim.

Amaçsız hareket etmek

Bir amacınız ve buna uygun stratejiniz yoksa başarısızlık kaçınılmazdır. Şirketlerin çoğunun hatası bu noktada başlıyor. Amaç belirlemeye ve stratejiye yeterli önemi vermiyorlar. Daha önceden gördükleri, duydukları çerçevesinde markalaşmaya çalışıyorlar. Fakat dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecinde, dünün doğruları bugün etkisiz kalabiliyor. Farklılaşmak için, öne geçmek için her zamankinden çok çalışmanız gerekiyor.

Bir şirket amaçlarını doğru belirlemez ve stratejisini oluşturmadan hareket ederse, büyük bedeller ödeyebiliyor. Bu noktada şirket sahiplerine büyük iş düşüyor. Çünkü doğru bir strateji belirlemezlerse, şirketlerinin geleceği karanlık olabiliyor. Markalaşamıyorlar. Şirket nereye gideceğini bilmediği için hem kaynak israfı oluyor hem de sonuç alamıyor.O yüzden şirketlerin markalaşma süreçlerinde uzman insanlarla çalışmalarında fayda var.

Odaklanamamak

Her işin gerektirdiği donanım birbirinden farklı. Bir ürünü iyi üretebiliyorsanız bu her üründe başarılı olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Birçok şirketin markalaşamamasının nedeni odaklanamaması. Bir üründe başarılı olduğunda, diğer ürünlerde de başarılı olacağını düşünüyor. Müşterilerinin fikirlerini sorgulamadan kabul ediyorlar. Çok fazla alanda olmanın onları daha hızlı markalaştıracağını zannediyorlar. Yanılıyorlar.

Daha fazla ürün üretmek , daha çok müşteriye ulaşmak başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Eğer daha çok müşteriye ulaşmak için kalitenizden iş yapma tarzınızdan ödün veriyorsanız, başarısız olmanız muhtemeldir. Girdiğiniz her yeni alan yeni bir rakip demektir. Bu yeni rakiplerle baş edebilecekseniz sorun yoktur. Ama onlara karşı başarılı olamazsanız, kaybedersiniz. Bu nedenle şirketlerin güçlü oldukları alanlarda odaklanmaları ve sürekli kendilerini geliştirmeleri markalaşmalarını kolaylaştırır.

İnsan kaynağını ihmal etmek  

Bir şirketi marka yapan, makinalar, binalar, fabrikalar değildir. O şirket için emek veren, katkı sağlayan vizyon sahibi çalışanlardır. Fakat birçok şirket makinalara verdikleri önemi, çalışanlarına yani insan kaynaklarına vermiyorlar.Çalışanlarını ihmal ediyorlar. Binalarını, fabrikalarını büyütmek için çalışıyorlar. Ama asıl önemli olan şirkete katkı sağlayan nitelikli çalışanlara sahip olmaktır. Nitelikli çalışanlara sahip değilseniz, kısa vadede olmasa da uzun vadede kaybedersiniz.

Bir şirket büyürken, insan kaynaklarının kalitesi artmıyorsa, o şirket çökmeye mahkumdur. Her geçen gün çalışanların önemi daha fazla artıyor. Daha önce, sanayi döneminde çalışanlar makinaların bir parçası gibi görülüyordu. Artık durum çok farklı. İyi çalışanlar şirketleri yükseltirken, kötü çalışanlar şirketlerin iflas etmelerine neden oluyor.İnsan kaynağını ihmal eden şirketler markalaşamıyor. Çünkü onlara yön gösterecek, bakış açılarını genişletecek, kaynaklarını etkin kullanacak insanlardan mahrum olmuş oluyorlar. Bunun da bedeli ağır oluyor.

Markalaşmayı reklamdan ibaret zannetmek

Birçok şirket, markalaşmayı reklam yapmak  zannediyor.Çok fazla reklam verdiğinde markalaşabileceğine inanıyor. Fakat gerçek böyle değil. Marka olmak için  yönetim, ürün, pazarlama gibi birçok faktör önem taşıyor. Bu faktörlere önem vermeyip, sadece reklam yaparak ilerlediğinizde başarısız oluyorsunuz.

Reklam markalaşmanın cilasıdır. Diğer faktörlere önem verir ve yerine getirirseniz, reklam yaptığınızda şirketiniz parlar. Markalaşma yolunda önemli bir yol alır.Ama ürün kaliteniz, hizmetiniz yetersiz ise reklam yapmak faydadan çok zarar verir. İnsanlar önce ürünleri duyar ve alırlar. Daha sonra ise memnun kalmaz, çevrelerindeki insanlara sizi kötülerler. Ve kötü haber çabuk yayılır. Olumsuz sonuçlar almaya başlarsınız.

İstikrarlı olmamak

Markalaşmanın en önemli unsurlarından biri, istikrardır. Başarılı olmanız, çok satış yapmanız önemli değildir. Asıl önemli olan bunu uzun soluklu yapmaktır. Uzun vadeye yayabilmektir. Şirketlerin çoğu markalaşma süreçlerinde istikrarlı olamıyorlar. Bir dönem başarılı olup, emek veriyorlar. Fakat daha sonra bu başarılarını sürdüremiyorlar. Başarılarını sürdürebilen şirketler ise markalaşabiliyorlar.

Hayatın her alanında olduğu gibi, markalaşmada da istikrar çok önemli. İstikrarlı olmadığınızda, sabretmeyi bilmediğinizde kazanamıyorsunuz.

Şirketler için markalaşma süreçleri hayati önem ifade ediyor. Markalaşma süreçlerine nasıl girdikleri, ne tür çalışmalar yaptıkları başarılarını önemli oranda belirliyor. Markalaşma sürecinin gerektirdiklerini yerine getiremeyen şirketler başarılı olamıyorlar, markalaşamıyor. Markalaşmanın getirdiği nimetlerden mahrum kalmış oluyorlar.

 

 

 

Markafikirleri, çağı yakalayan, yeni nesil bakış açısına sahip bir anlayışla marka yönetimi, dijital, iş dünyası hakkında içerikler üreten fikir ve danışmanlık platformudur. Değişen çağa uyum sağlamak, fırsatları değerlendirmek ve dijitali etkin kullanmak isteyenler markalar için bilgiler paylaşır. Eğitim ve Danışmanlık ile ilgili iletişime geçmek için Tıklayın...

Bir Cevap Yazın

İçeriklerimize vakit ayırmanıza sevindik. İletişim bilgilerinizi bırakırsanız, eğitimlerimiz ve danışmanlıklarımızla ilgili detaylı bilgi verebilir, daha faydalı olabiliriz.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

İletiniz (gerekli)